Godziny otwarcia:

pn.- pt.:   9:00 - 18:00
sobota:   10:00 - 15:00

Poradnik:

Zachęcamy do zapoznania się z poradnikiem, który zawiera wszelkie informacje jakie kupujący powinien wiedzieć przed zakupem drewna komunkowego

Drewno kominkowe Piaseczno
Drewno kominkowe Piaseczno

Poradnik

Niniejszy poradnik powstał w oparciu o nasze wieloletnie doświadczenie przy sprzedaży drewna, jego sezonowaniu, paleniu, a także uwag i wskazówek naszych klientów. Znajdziecie w nim Państwo kilka ważnych informacji czym należy się kierować przy zakupie i wyborze drewna kominkowego,.

1. Co zrobić aby nie dać się oszukać przy zakupie drewna kominkowego?

Jest to główny problem. Ile drewna kupiliśmy / zamówiliśmy a ile otrzymaliśmy?  Jeżeli się nad tym Państwo zastanawialiście to zawsze należy zwracać uwagę w jakiej formie jest sprzedawane i dostarczane drewno. Na rynku drewna kominkowego jest kilka form sprzedaży i dostawy:

  • drewno nasypane (narzucane) na skrzynię samochodu tzw. metr przestrzenny nasypowy (mpn), w takiej formie otrzymamy najmniej drewna po ułożeniu w drewutni uzyskamy około 0,6 m. Dlaczego? Dlatego że drewno jest nasypane i powstaje bardzo dużo przestrzeni powietrznych. Należy wiedzieć że im większe i grubsze polana drewna tym przelicznik ulegnie zmianie na niekorzyść kupującego nawet do 0,5 m po ułożeniu. Jest to forma najczęściej stosowana przez dostawców, poprzez podawanie w ogłoszeniach lub cenniku niskich cen. 
  • drewno układane na skrzyni samochodu tzw. metr przestrzenny układany (mpu). Przy wyborze takiej formy dostawy należy zwrócić szczególną uwagę na to jak drewno jest ułożone, w szczególności czy pomiędzy rzędami polan są przerwy, czy pod spodem nie ma drewna narzuconego lub ułożonego systemem krzyżakowym. Jeżeli przerwy pomiędzy rzędami będą miały szerokość 3-5 cm to przy 10-ciu rzędach stracimy około 30-50 cm, lub pod spodem będzie drewno nasypane lub ułożone tzw. krzyżakiem to automatycznie przełoży się to na ilość drewna. Po ułożeniu tak dostarczonego drewna  uzyskamy w drewutni około 0,7-0,9 m. Dletego nasza firma przy wyborze takiej formy dostawy przykłada dużych starań aby pomiędzy polanami nie było przerw a drewno było ułożone ściśle i równolegle polano do polana, jest to gwarancją że przelicznik drewna ułożonego na skrzyni samochodu do ułożonego w drewutni wyniesie 1 do 1.
  • drewno układane krzyżakowo na skrzyni samochodu lub palecie. Po ułożeniu drewna dostarczonego w takiej formie otrzymamy w drewutni około 0,8-0,9 m. Dlaczego? Dlatego że drewno układane krzyżakowo ma więcej pustych przestrzeni niż układane równolegle. Pozornie kupujący jest przekonany, że kupuje metr ale wcale tak nie jest.
  • drewno układane w skrzynio-palecie. Według naszej firmy jest to jedna z najbardziej uczciwych form dostawy drewna. Po ułożeniu drewna w drewutni uzyskamy około 1,05-1,1 m. Dlaczego? Dlatego że szczapy drewna układanego w skrzynio-palecie są dobierane jedna do drugiej i układane na 2-3 rzędy przez co niweluje się do minimum puste przestrzenie pomiędzy polanami, po drugie układane jest wysoko na 2 m i podczas transportu ubija się i dodatkowo układa tzw. współczynnik osiadania, który średnio wynosi około 5% do 10% objętości. Dla przykładu skrzynio-paleta o pojemności 2m3 =3 mpn.
  • metr sześcienny (m3)  tzw. kubik. Jest to metr obliczeniowy stosowany głównie przez nadleśnictwa, wyliczany na podstawie sumy objętości poszczególnych kawałków drewna. Mierzymy kłody drewna przed ich rozłupaniem i ustalamy ich łączną objetość. Posługiwanie się taką jednostką miary w przypadku drewna kominkowego połupanego jest bardzo trudne wręcz niemożliwe, musielibyśmy obliczyć objętość poszczególnych szczap drewna i je zsumować. Dlatego według naszej oceny oferujący do sprzedaży drewno kominkowe połupane w m3 nie wie jaka to jednostka miary, bądź świadomie dokonuje oszustwa.

W przybliżeniu zależności przeliczeniowe między miarami objętości drewna kominkowego dostępnego na rynku tj. metrem sześciennym (m3), meterm przestrzennym drewna ułożonego (mpu) i metrem przestrzennym naypowym (mpn)  przedstawiają się następująco:

             1m3 = 1,43mpu = 2,1 mpn

             1 mpn = 0,68 mpu = 0,48 m3

             1 mpu = 0,7 m3 = 1,47 mpn

Przelicznik ten jest bardzo przydatny przy planowaniu zakupu i porównywaniu cen.

NASZA SKRZYNIO-PALETA O POJEMNOŚCI 2m3=3mpn

2. Wilgotność drewna.

Najlepszym okresem do zakupu drewna jest okres wczesno wiosenny. Drewno kupowane w tym sezonie pochodzi z cięcia zimowego a tym samym posiada w sobie około połowę mniejszą ilość wody niż drewno z cięcia wiosennego tzw. okresu wegetacji. Ponadto przy zakupie drewna mokrego należy się liczyć z ubytkiem objętości na poziomie około 20-25 % na tzw. osuszkę jest to element nieunikniony przy sezonowaniu drewna. Dlatego nasza firma zaleca kupowanie drewna suchego o wilgotności 10-25%, gdzie nie ma ubytku na osusz lub drewna przesuszonego (sezonowanego 4-12 miesięcy) o wilgotności 25-40%, w tym przypadku może nastąpić ubytek na osusz w wysokości około 5-10%. Wilgotność drewna ma znaczący wpływ na jego kaloryczność (zalecane jest palenie drewnem o wilgotności poniżej 25%). Paląc drewnem mokrym, spalimy go dużo więcej niż suchego, po pierwsze trzeba zwiększyć dopływ powietrza do paleniska, powodując tym samym straty ciepła przez komin, niewilka część energii zostaje wykorzystana (oddana do pomieszczenia), po drugie w procesie spalania nie wytworzymy wysokiej temperatury - 40-50% energii pochłonie proces odparowywania wody. Ponadto duża ilość pary wodnej w połączeniu ze spalinami wpływa niekorzystmie na wkład kominkowy jak i sam komin, zwiększa się znacząco osiadanie zanieczyszczeń (sadzy), które mogą ulec zapaleniu (możliwość powstania pożaru).

Na życzenie kupujących dokonujemy pomiaru wilgotności dostarczonego drewna.

3. Dobór odpowiedniego drewna do kominka.

Przy wyborze gatunku drewna, należy wziąć pod uwagę jakim wkładem kominkowym dysponujemy, czy jest to kominek z płaszczem wodnym, czy kominek dystrybucji gorącego powietrza i czy dom ogrzewamy tylko kominkiem czy służy jako źródło ogrzewania dodatkowego.

Każdy gatunek drewna ma inne właściwości takie jak:

kaloryczność, czas spalania, wielkość płomienia, łatwość rozpalania, częstotliwość czyszczenia szyby i paleniska, zawartość wody co się przekłada na długość jego sezonowania.

Do palenia ciągłego i kominków z płaszczem wodnym zalecamy takie gatunki jak grab, wiąz, buk, jesion ewentualnie dąb. Gatunki te charakteryzują się dużą kalorycznością i długim czasem spalania.

Do palenia rekreacyjnego zalecamy dąb, brzozę, olchę.

4. Opis poszczególnych gatunków drewna znajdujących się w naszej ofercie.

Grab - jest drewnem twardym do palenia ciągłego. Posiada bardzo cienką korę ok. 4-7%. Pali się małym płomieniem i długo, wypala się w pył ma tendencję czyszczenia wkładu i przewodu kominowego. Jest bardzo kaloryczny, przy wilgotności poniżej 25% około 10 GJ. Łatwy w rozpalaniu. Czas palenia w zależności od ciągu 6-12 godz. Częstotliwość czyszczenia szyby i paleniska 5-7 dni. Czas sezonowania do poziomu poniżej 25% wilgotności 18-24 miesiące.

Buk- jest drewnem twardym do palenia ciągłego i rekreacyjnego. Posiada cienką korę ok. 7%. Pali się średnim płomieniem i dość długo, wypala się w pył. Jest kaloryczny, przy wilgotności poniżej 25% około 8,5 GJ. Bardzo łatwy w rozpalaniu. Częstotliwość czyszczenia szyby i paleniska 1-3 dni, duża zawartośc garbników. Czas palenia w zależności od ciągu 4-9 godz. Czas sezonowania do wilgotności poniżej 25% około 16 miesięcy. Nadaje się również do wędzenia.

Jesion- jest drewnem twardym do palenia ciągłego i rekreacyjnego. Posiada grubą korę ok. 20%. Pali się dużym płomieniem i dość długo. Jest kaloryczny, przy wilgotności poniżej 25% około 8,3 GJ. Łatwy w rozpalaniu. Czas palenia w zależności od ciągu 4-7 godz. Częstotliwość czyszczenia szyby i paleniska 3-4 dni. Czas sezonowania do wilgotności poniżej 25% około 8-12 miesięcy.

Dąb- jest drewnem twardym do palenia ciągłego. Posiada grubą korę ok. 20%. Pali się średnim płomieniem. Przy małym dopływie powietrza może się nie dopalać i gasnąć – problem można rozwiązać mieszając go z grabem lub bukiem. Zalecany jest dla osób z dużym doświadczeniem w paleniu w kominku. Jest kaloryczny, przy wilgotności poniżej 25% około 8,3 GJ. Trudny w rozpalaniu. Czas palenia w zależności od ciągu 4-7 godz. Częstotliwość czyszczenia szyby i paleniska 1-2 dni, duża zawartość kwasów i garbników. Czas sezonowania do wilgotności poniżej 25% 24 miesiące.

Brzoza- jest drewnem miękkim do palenia rekreacyjnego lub rozpalania – rozpala się bardzo łatwo. Posiada korę średniej grubości. Zalecana dla osób nie posiadających doświadczenia w paleniu w kominku. Jest średnio-kaloryczna, przy wilgotności poniżej 25% około 7,5 GJ. Czas palenia w zależności od ciągu 2-4 godz. Częstotliwość czyszczenia szyby i paleniska 1-3 dni. Czas sezonowania do wilgotności poniżej 25% około 6-8 miesięcy.

Olcha- jest drewnem miękkim do palenia rekreacyjnego. Posiada grubą korę. Pali się dużym płomieniem. Jest średnio-kaloryczna, przy wilgotności poniżej 25% około 6,5 GJ. Czas palenia w zależności od ciągu 2-4 godz. Częstotliwość czyszczenia szyby i paleniska 2-3 dni. Czas sezonowania do wilgotności poniżej 25% około 6-8 miesięcy. Jest drewnem idealnym do wędzenia – wytwarza ładny zapach.

5. Jak palić ?

W celu uzyskania maksymalnego czasu palenia, po każdym rozpaleniu należy zamknąć szyber i częściowo dopływ powietrza z zewnątrz. Drewno wtedy pali się długo, dopalają się gazy. Stary ciepła są znikome. Drewno należy układać prostopadle do szyby.

 

Mamy nadzieję że choć w małym stopniu podpowiedzieliśmy Państwu czym i jak kierować się przy wyborze i zakupie drewna kominkowego. Życzymy miłego palenia.